DEPARTMENT OF PHYSICAL & HEALTH EDUCATION

Introduction: It is well acknowledged that health is a multidimensional concept and is shaped by biological, physical, psychological, social, economic, cultural and political factors. Access to basic needs like food, safe water supply, housing, sanitation and health services influences the health status of a population and these are reflected through mortality, morbidity and nutritional indicators. An analysis of the mortality and nutritional indicators from the pre-school, primary, secondary and senior secondary levels show that under -nutrition and communicable diseases are the major health problems faced by majority of the children in this country. Therefore health is a critical input for the overall development of the child since it influences significantly enrollment, retention and completion of school. This subject area adopts a holistic definition of health within which physical education and yoga contribute to the physical, social, emotional and mental aspects of a child’s development. The basic understanding is that health of children contributes to their healthy living in the future and also provides the base for performance in the chosen area of work.

Aim: "To provide the required theoretical and practical inputs in order to provide an integrated and holistic understanding and developing positive attitudes, values, skills and behaviour related to health and physical education at the primary, secondary and senior secondary levels."

 

 

 


 

 

MEDALISTS FOR 46TH KVS NATIONAL SPORTS MEET 2015

KENDRIYA VIDYALAYA A.R.C. CHARBATIA

 

U-14 (BOYS) –BADMINTON (BRONZE)

 

S.NO

NAME

CLASS/SEC.

ADMS.NO

FATHER’S NAME

01

ABHIRUP ROY

VIII “B”

4468

BHANU ROY

 



PARTICIPANT’S SLECTED FOR 46TH KVS NATIONAL SPORTS MEET 2015

KENDRIYA VIDYALAYA A.R.C. CHARBATIA

 

 

U-14 (BOYS) –BADMINTON

 

S.NO

NAME

CLASS/SEC.

ADMS.NO

FATHER’S NAME

01

ABHI RUP ROY

VIII “B”

4468

BHANU ROY

 

U-17 (GIRLS) –BADMINTON

 

S.NO

NAME

CLASS/SEC.

ADMS.NO

FATHER’S NAME

01

MUSKAN BEURA

X “A”

3337

P.K.BEURA

 

 

U-17 (BOY’S)-TAEKWONDO

 

S.NO

NAME

CLASS/SEC.

ADMS.NO

FATHER’S NAME

01

ABHIJEET NAYAK

X “B”

3524

BIRAJA KINKAR NAYAK

02

BISWASORUP HATI

IX “A”

3696

PRADEEP KU. HATI

 

 

U-19 (BOY’S)- TAEKWONDO

 

S.NO

NAME

CLASS/SEC.

ADMS.NO

FATHER’S NAME

01

SIDDHARTH DAS GUPTA

XII SC. “A”

3832

MALAY KU. DAS GUPTA

02

CH. MANISH KUMAR

XI “A”

3055

CH. BHASKAR

 


 

KENDRIYA VIDYALAYA REGION BHUBANESWAR

REGIONAL SPORTS MEET 2015

PARTICIPANTS KV ARC CHARBATIA

 

GAME / SPORTS- BADMINTON AGE GROUP- UNDER 14 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

(ENGLISH)

NAME OF FATHER

D.O.B.

CLASS

ADMN.NO.

1

ABHIRUP ROY

BHANU ROY

12/11/2002

VIII “B”

4468

2

ARYAN SINHA

A.K.SINHA

26/01/2003

VIII “A”

4466

3

MIHIR KU. MALLICK

BHAGABAN MALLICK

11/02/2003

VIII “B”

3632

4

TRILOCHAN SAHOO

K.B.SAHOO

20/08/2002

VIII “B”

3633

5

MANJEET SWAROOP

B.S.PARIDA

31/07/2003

VII “B”

4130

 

GAME / SPORTS- BADMINTON AGE GROUP- UNDER 17 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN. NO.

1

KRISHNA CH.PRADHAN

P. PRADHAN

22/01/2001

X “B”

4383

 

GAME / SPORTS- BADMINTON AGE GROUP- UNDER 17 (GIRLS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN. NO.

1

MUSKAN BEURA

P.K.BEURA

20/01/2001

X “A”

3337

2

PRIYANKA PARIJA

PRAKASH PARIJA

10/08/2001

X “B”

3354

 

GAME / SPORTS- CHESS AGE GROUP- UNDER 14 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN.NO.

1

SHAKTI P. SATAPATHY

M.K.SATAPATHY

09/03/2003

VIII “B”

3621

2

DIBYA LOCHAN KUNAR

L.K.KUANR

10/10/2003

VII “A”

4602

 

GAME / SPORTS- CHESS AGE GROUP- UNDER 14 (GIRLS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN.NO.

1

AISHA ASIF

MIRZA ASIF BAIG

16/12/2004

VI “A”

4658

 

GAME / SPORTS- CHESS AGE GROUP- UNDER 17 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN.NO.

1

BIBHU KALYAN SAHOO

RAJ KISHORE SAHOO

09/04/2001

X “B”

3420

2

KESHAB MOHANTY

RABIN KU. MOHANTY

26/05/2001

X “B”

3464

3

SMARTADITYA MOHANTY

GYANA RANJAN MOHANTY

20/06/2001

X “A”

3457

4

SRINIBAS MASANTA

RANJAN KU. MASANTA

01/03/2001

X “B”

3673

 

GAME / SPORTS- CHESS AGE GROUP- UNDER 17 (GIRLS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN.NO.

1

ADRIEJA BHOWMICK

ANJAN BHOWMICK

21/09/2001

IX “A”

3711

2

SHIKHA BARAL

SUBHASH CH.BARAL

18/11/2001

IX “A”

3568

 

GAME / SPORTS- CHESS AGE GROUP- UNDER 19 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADM.NO.

1

BRIJESH PRASAD

LAKSHMAN PRASAD

26/06/1999

XI “B”

4008

 

GAME / SPORTS- FOOTBALL AGE GROUP- UNDER 19 (BOYS)

 

S.NO NAME ( ENG & HINDI) CLASS ADMSN.NO D.O.B. NAME OF FATHER (E & H) NAME OF MOTHER (E & H)
1 ASHISH MOHANTY IX "B" 3941 05-11-2001 A.MOHANTY BANDANA MOHANTY
2 BHAGWAN KUMAR IX "A" 3949 26/09/2001 B. RAJKUMAR B. SUJAIHA
3 BIKIRAJ KALITA XI "A" 4823 24/02/1999 NAYAN KALITA PURNIMA KALITA
4 HIMANSHU TRIPATHI VIII "A" 4117 12-12-2001 SRI NARAYAN TRIPATHI NELLEM TRIPATHI
5 JAGANNATH DAS IX "B" 3486 04-03-2002 SAILENDRA KU. DAS SULOCHANA DAS
6 JEEBAN JYOTI VIII "A" 3636 16/02/2002 NIMAIN CHARANA MAMATA BISWAL
7 NAVJOT SINGH IX "B" 4452 03-07-2001 NARENDRA SINGH JAGJIT KAUR
8 SHAYAN RUDRA XI "C" 4667 25/07/1998 SANJEEV RUDRA ANURADHA RUDRA
9 SOMENDRA PATTANAIK XI "A" 3500 28/05/2001 PRASANT KU.PATTANAIK AMITA PATTANAIK
10 SUBHASHIS CHANDA IX "B" 3477 09-06-2002 SIDDHARTHA K. CHANDA SMITA PATRA
11 DEBADUTTA PATTANAIK XI “A” 3172 08-03-2000 P.K.PATTANAIK AMITA PATTANAIK
12 Y. CHANDRA SEKHAR IX "A" 3697 23/12/2001 Y.ISWAR Y. YASODHA
13 AKASH JOSHI IX "B" 3286 24/02/2000 P.K.JOSHI LALITA JOSHI
14 SOMYA KANTA NAYAK VIII"A" 3981 19/01/2002 S.K.NAYAK RASHMITA PAHI
15 T. NARAYAN RAO XI "C" 2892 16/09/1998 T. RAMESH T. MAHALAXMI

 

GAME / SPORTS- KHO-KHO AGE GROUP- UNDER 19 (BOYS)

 

 

S.NO NAME ( ENG & HINDI) CLASS ADMSN.NO D.O.B. NAME OF FATHER (E & H) NAME OF MOTHER (E&H )
1 BISHAL BARAL IX "A" 3440 29/07/2002 RAMESH.CH.BARAL ITISHREE BARAL
2 KUMUD KUMAR X "A" 3210 05-05-2001 JITENDRA KUMAR ANITA SINHA
3 PRABHANJAN BARIK IX "B" 3430 08-05-2002 PRADEER KU. BARIK JAYANTHI BARIK
4 VISHAL SWAIN IX "B" 3472 08-08-2001 BIMBADHAR SWAIN PRATIMA SWAIN
5 AMULYA BARAL VIII "A" 8823 03-05-2001 AKHIL KU.BARAL RANJITA BARAL
6 OM-KAR KU.SHARMA X "B" 3387 08-08-2001 ASHWANI KU.SHARMA PABITRI SHARMA
7 OM P. BARAL IX "B" 3487 22/04/2001 ASHOK KU. BARAL ANITA BARAL
8 SUBRAT MOHANTY X "B" 3353 12-08-1999 RAJESH MOHANTY SANDHYA R. MOHANTY
9 NAVNEET KU. SINGH X "A" 4206 17/03/2001 NANDAN KU. SINGH MAMTA SINGH
10 TRILOCHAN BEHERA X "A" 3277 21/08/2001 GOPABANDHU BEHERA RASMITA BEHERA
11 SAMBIT KU. BHUYAN IX "B" 3975 30/11/2001 RAMESH CH. BHUYAN PUSPALATA PATRA
12 SOMYA RANJAN RAY X "A" 3279 25/08/2001 CHAKRADHAR RAY JAYANTI RAY

 

GAME / SPORTS- VOLLYBALL AGE GROUP- UNDER 19 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B

CLASS /

SECTION

AGE GROUP

 
 

1

ABHIJIT KAR

SUDHANSU KAR

24.04.1998

XII “A”

U-19

 

2

ABHIPRAY RAI GURU

DEBADUTTA GURU

3.12.1998

XII “A”

U-19

 

3

AMIT KU. ROUT

A.K.ROUT

17.03.1999

XII “A”

U-19

 

4

ARPIT NAYAK

S. NAYAK

25.07.1999

XII “A”

U-19

 

5

ANAND.J.MENON

K.J.MENON

10.12.1997

XII “A”

U-19

 

6

BISWAJAYEE MOHANTY

A.K.MOHANTY

28.01.1999

XII “A”

U-19

 

7

JEETENDRA GAIPAI

KANA GAIPAI

20.11.1998

XII “A”

U-19

 

8

ROHAN KU. PARIDA

P.K.PARIDA

28.12.1998

XII “A”

U-19

 

9

SAGAR KU.NATH

S.C. NATH

22.11.1997

XII “A”

U-19

 

10

SOWMYA RANJAN JENA

K.C.JENA

28.06.1999

XII “A”

U-19

 

11

S.P.SIDDHARTH BISWAL

PRAN BISWAL

07.09.1997

XII “A”

U-19

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN. NO.

REMARK

1

SABYASACHI MOHAPATRA

B.K.MOHAPATRA

2/09/2002

VIII “A”

3604

 

2

GANESH PARIDA

GAGAN KUMAR PARIDA

4/03/2003

VIII “A”

3601

 

 

GAME / SPORTS- TAEKWONDO AGE GROUP- UNDER 14 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN. NO.

1

SABYASACHI MOHAPATRA

B.K.MOHAPATRA

2/09/2002

VIII “A”

3604

2

GANESH PARIDA

GAGAN KUMAR PARIDA

4/03/2003

VIII “A”

3601

 

GAME / SPORTS- TAEKWONDO AGE GROUP- UNDER 17 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

(ENGLISH)

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN. NO.

REMARK

1

BISWASORUP HATI

PRADEEP KU.HATI

15/07/2002

IX “A”

3696

45 KG

2

ABHIJEET NAYAK

BIRAJAKINKAR NAYAK

07/09/2000

X “B”

3524

46 KG

 

GAME / SPORTS- TAEKWONDO AGE GROUP- UNDER 19 (BOYS)

 

SL NO.

NAME OF PARTICIPANT

FATHER’S NAME

D.O.B.

CLASS

ADMN. NO.

REMARK

1

AKASH SINGH

YOGENDRA SINGH

30/09/1998

XI “A”

4038

46 KG

2

SIDDHARTH DAS GUPTA

MALAY.KU.DAS.GUPTA

2/05/1999

XII “A”

3832

55 KG

3

CH.MANISH KUMAR

CH.BHASKAR

10/121998

XI “A”

3055

77 KG

4

BISWAJIT SWAIN

B.K.SWAIN

26/09/1998

XII “A”

3690

56 KG

 


 

INTER-HOUSE COMPETITIONS TEAM EVENTS 2015-16

Here are some images from Inter-house competitions team events for the session 2015-16 held at KV ARC Charbatia.